Czy pies może pić wino?

wino dla psa

Ludzie przepadają za różnego rodzaju alkoholem. Pijemy go w towarzystwie, w samotności, podczas uroczystość i zwyczajnych imprez. A czy rottweiler też mógłby się z nami napić? Czy wino będzie dla niego odpowiednie?

Alkohol a rottweiler – czy to dobre połączenie?

Zdecydowanie nie. Nawet dla człowieka alkohol nie jest dobry w nadmiarze, ale w przypadku takich rasy psów jak rottweiler nawet jego najmniejsza ilość może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Przeważnie pies nawet nie zainteresuje się wódką, za to kolorowe drinki od razu przyciągną jego uwagę. Dlatego nie powinno się zostawiać szklanki w jego pobliżu. Każda ilość może doprowadzić do chorób, a nawet śmierci psiaka.

Alkohol prowadzi do takich problemów jak:

  • Wniknięcie w barierę krew-mózg – może doprowadzić do wyniszczania narządu
  • Obciążenie wątroby – ze względu na to, że pies żyje krócej, jego metabolizm jest o wiele szybszy niż u człowieka. Zatem uszkodzenie jej przez toksyny jest znacznie częstsze.
  • Kwasica metaboliczna – może doprowadzić do przedwczesnej śmierci zwierzaka
  • Odwodnienia – wypłukuje z organizmu elektrolity, pogłębia kwasice metaboliczną
  • Obniża poziom cukru we krwi – mogą wystąpić drgawki, śpiączka, a nawet śmierć
  • Zatrucie – duszności, obniżenie temperatury ciała, spada poziom cukru, występuje kwasica, zapaść i śmierć

Co zrobić, gdy rottweiler wypił alkohol?

Przede wszystkim należy nie panikować. Na spokojnie zabieramy swojego pupila do najbliższego weterynarza, który pomoże ocalić naszego zwierzaka. Przeważnie na początek zostaną wywołane wymioty, by pozbyć się jak najwięcej szkodliwych substancji.

Istotny jest tutaj czas. To, że nie widzimy efektów, nie oznacza, że rottweiler nie zacznie odczuwać skutków swojego czynu. Pierwsze objawy widzimy dopiero po 30-60 min od spożycia alkoholu. Dlatego istotne jest to, by jak najszybciej sprowadzić psa do weterynarza i pozostawić go pod opieką odpowiedzialnych ludzi.

Lekarz z pewnością pobierze krew, żeby ustalić, jakie jest zaburzenie jonowe w organizmie. Może być konieczne przeprowadzenie badań biochemicznych, a nawet zastosowanie kroplówki.

Weterynarz oceni, jakie szkody wyrządził alkohol w organizmie psa. Wtedy najłatwiej będzie dostosować odpowiednie leczenie. Czasami wystarczy wprowadzenie odpowiedniej karmy, która może w powrocie do zdrowia i oczyszczania organizmu z toksyn.

Dzięki temu rottweiler szybciej wróci do pełni sił, a zatrucie stanie się niemiłym wspomnieniem.

Wino a rottweiler

Wino tak samo jak każdy inny alkohol jest bardzo złym pomysłem. Szczególnie że same winogrona są bardzo toksyczne dla psa. Dlatego prawdziwe wino powinno zawsze znajdować się poza zasięgiem łap pupila.

Jednak nasz rottweiler nie musi rezygnować z przyjemności napicia się w towarzystwie swojego właściciela. Wystarczy jedynie, że sięgniemy po specjalne wino dla czworonogów. Nie przypomina ono jednak tego, które my pijemy.

Jest to przeważnie sok z buraków, rozmaryn, olej łososiowy lub czysta woda. Z tych składników tworzy się zdrowy odpowiednik wina dla psów. Jednak i tak warto zadbać o umiar i nie dawać psu zbyt wiele takich produktów. Znajdziemy w nich bowiem metabisiarczan sodowy. Jest to konserwant, na który warto uważać.

Jeśli postawimy na wina na podstawie naparów z pokrzywy czy czarnego bzu, to podajemy psu całkiem bezpieczne i bogate w witaminy produkty. Nasz rottweiler z pewnością ucieszy się od czasu do czasu z takiej uczty.

Alkohol a rottweiler – podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, alkohol i pies to naprawdę złe połączenie. Substancje zawarte w piwie czy winie są w pełni toksyczne dla zwierząt. Nawet niewielka ilość może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji jak: kwasica, duszności, obniżenie poziomu glukozy, a nawet śmierć.

W przypadku, gdy rottweiler wypije przynajmniej niewielką ilość alkoholu, należy udać się do lekarza, który pomoże pupilowi. Jeśli chcemy podawać psu wino lub piwo, to sięgajmy jedynie po te, które zostały specjalne przygotowane dla naszego psiaka. Nie zawierają one alkoholu i są przeważnie bezpieczne dla zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Wino z czarnego bzu- jakie ma właściwości?

Wino z czarnego bzu- jakie ma właściwości?

Następny artykuł
wino z winogron

Jak zrobić doskonałe domowe wino z winogron? Prosty przepis na wino winogronowe. Wino z ciemnych winogron czy jasnych?

Zobacz też