Wino z malin należy do prostych w wykonaniu, lecz zachwycających w smaku domowych przetworów. Wypróbuj nasz przepis i przekonaj się sam. Sprawdź, co będzie ci potrzebne w domowym kąciku winiarskim!
Maliny to wspaniałe letnie owoce. Charakteryzują się pięknym kolorem, słodkim smakiem i intensywnym zapachem. Dodatkowo posiadają szereg właściwości zdrowotnych i są bombą witaminową. Wino z malin to tradycyjny, wakacyjny trunek. Podawany do serów i wędlin, stanowi doskonałe uzupełnienie pysznej kolacji. Jak go przygotować? Przekonaj się!
Właściwości malinowego wina
Maliny są bardzo aromatycznymi, słodkimi owocami o licznych właściwościach zdrowotnych. W Polsce uprawia się jedne z najsmaczniejszych odmian. Charakteryzują się ogromną ilością witamin i przeciwutleniaczy. Ich pozytywny wpływ na organizm był znany i wykorzystywany od wieków.Mają działanie rozkurczowe i zapobiegają chorobom układu krążenia i nowotworom. Ze względu na małą ilość kalorii są zalecane osobom przestrzegającym diety. Sok i nalewki malinowe zażywa się także w czasie przeziębienia.
Dowiedz się czy wino malinowe jest dopuszczalne na diecie ketogenicznej w serwisie: ketomierz
Jak wybrać owoce na wino?
Najsmaczniejsze maliny na wino powinny być słodkie, dojrzałe i jędrne. Nie zaleca się nastawiania wina z miękkich, lekko przejrzałych owoców.
Wino z malin nie jest bardzo popularne ze względu na stosunkowo wysoki koszt samych owoców, ponieważ trzeba zużyć kilka kilogramów, aby uzyskać 10 litrów wina.
Jaki sprzęt jest niezbędny do przygotowania domowego wina malinowego?
Przed rozpoczęciem przygotowywania wina z malin należy skompletować niezbędny sprzęt. Kluczowym elementem znajdującym się w zestawie do robienia domowego wina z malin jest balon. To szklane naczynie o charakterystycznym kształcie. Zwykle ma wygodną rączkę, pomagającą przy zlewaniu i filtrowaniu. Balony o dużej pojemności zwykle są także dodatkowo zabezpieczone koszykiem.
W zestawie do przygotowywania malinowego wina pomocny może okazać się także wężyk do ściągania wina. Jest to gumowa rurka ze szklana końcówka, pomagająca wygodnie i czysto ściągać wino znad osadu. Bardzo ułatwia późniejsze butelkowanie gotowego wina z malin.
Akcesoria do fermentacji
Na okres fermentacji konieczny jest gumowy korek ze specjalną rurką fermentacyjną. Pełni ona funkcję jednokierunkowego zaworu i chroni wino przed czynnikami zewnętrznymi i powietrzem. Najczęściej zalecane są rurki szklane, które z łatwością można wyparzyć. Na kolejne etapy konieczny jest także szczelny korek.
Jakie składniki są potrzebne do wina z malin?
W zależności od gustu wino malinowe można przygotować o mniejszej lub większej zawartości alkoholu. Im więcej dosypie się cukru przy zachowaniu tych samych proporcji owoców i wody, tym mocniejsze wino wyjdzie.
Maliny najpierw należy dokładnie przebrać i pozbyć się nadpsutych sztuk. Maliny są dość miękkimi owocami i łatwo ulegają zepsuciu. Nie ma konieczności, by je myć.
- Maliny trzeba dokładnie rozgnieść i połączyć z matką drożdżową i pożywką.
- Tak przygotowaną masę należy zostawić do fermentacji na 24 godziny, w ciemnym i ciepłym miejscu,
Przepis na domowe wino z malin krok po kroku
- Wino z malin w pierwszej dobie zwykle fermentuje bardzo intensywnie, dlatego warto proces ten przeprowadzić w wiadrze lub ewentualnie balonie z szeroką szyjką.
- Dla pewności warto na noc umieścić naczynie w zlewie, biorąc pod uwagę kolor malin.
- W kolejnym dniu należy przygotować syrop cukrowy z wody i cukru, połączyć z malinami.
- Miazgę malinową trzeba dokładnie odcisnąć, a moszcz przelać do balona.
- Zakorkowany rurką fermentacyjna balon należy odstawić na co najmniej miesiąc.
- Po tym czasie należy skontrolować wino i opcjonalnie można dodać pirosiarczan potasu. To substancja stabilizująca i klarująca wino.
Po butelkowaniu wino z malin powinno leżakować około 12 miesięcy.
Jakich błędów należy się wystrzegać, korzystając z przepisu na wino z malin?
Przygotowując wino z malin, należy mieć na uwadze, że w zależności od pogody podczas owocowania mogą mieć one różną zawartość cukru. Z tego względu konieczne jest kontrolowanie poziomu słodkości i zawartości alkoholu w trakcie przygotowywania.
W przypadku wina malinowego zalecane jest wyposażenie się dodatkowo w:
- kwasomierz;
- refraktometr.
Przygotowując sporą porcję wina, warto mieć na uwadze także metody wyciskania. Korzystając z sokowirówki, można stracić nawet 20% soku owocowego. Lepszym wyborem jest odciskanie lub prasa do owoców.
Wino z malin to tradycyjne, słodkie wino, które świetnie sprawdza się do deserów oraz wytrawnych serów. Świetnie smakuje zarówno latem, jak i zimą. Jego wykonanie nie jest trudne, a efekt wyjątkowo smaczny.