Tradycyjne wino z winogron można z łatwością przygotować w domowych warunkach. Jak sprawić, by smakowało jak najlepiej? Sprawdź już teraz nasz przepis i spróbuj doskonałego domowego wina.
Wino z winogron to aromatyczny trunek o doskonałym smaku. Charakteryzuje się właściwościami prozdrowotnymi. Jego przygotowanie nie jest trudne, a gotowe wino dobrze przechowuje się nawet przez kilkanaście lat. Wszyscy miłośnicy domowych trunków powinni spróbować przygotować je choć raz.
Kiedy korzysta się z drożdży winiarskich?
Drożdże winiarskie mają za zadanie wywołać fermentację alkoholową. Wpływają na rozkład cukru na etanol oraz dwutlenek węgla. Proces ten stanowi podstawę przygotowywania domowego wina z winogron.
Wiele osób przed laty unikało drożdży winnych, bazując jedynie na owocach i cukrze. Proces fermentacji ruszał dzięki dzikim drożdżom znajdującym się na skórkach winogron lub rodzynkach.
Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Bardzo trudno przewidzieć zachowanie takiego wina, przebieg fermentacji i ewentualne negatywne konsekwencje. Znacznie lepszym wyjściem jest skorzystanie z bardzo tanich, ogólnodostępnych drożdży.
Jak zrobić wino w domu?
Domowe wino z winogron lub innych owoców jest naturalnym, aromatycznym trunkiem. Coraz więcej osób wraca do korzeni i wytwarza liczne domowe przetwory, w tym także alkohole.
- Pierwszym krokiem do uzyskania doskonałego wina jest przygotowanie matki drożdżowej. Należy zacząć ją robić kilka dni przed planowanym nastawianiem wina, ponieważ musi zacząć pracować. Zwykle polega ona na wymieszaniu letniej wody z drożdżami i cukrem. Czasem dodaje się szklankę soku.
- W drugiej kolejności przygotowuje się moszcz owocowy. To rozgniecione owoce, czasem dodatkowo wzmocnione preparatem enzymatycznym odpowiedzialnym za szybsze uwolnienie soku z miąższu. Moszcz oraz matkę miesza się z syropem cukrowym i przeprowadza proces fermentacji. W zależności od rodzaju wina przebiega on różnorodnie i etapami. W międzyczasie wino należy zlewać znad osadu, klarować, aż wreszcie butelkować.
Co jest niezbędne do nastawienia domowego wina z winogron?
Podstawowym sprzętem do przygotowania wina z winogron jest szklany balon. To butla o dużej pojemności o charakterystycznym kształcie. Wewnątrz przebiega proces fermentacji. Zwykle jest umieszczony w plastikowym lub wiklinowym koszyku. Poprawia on stabilność i bezpieczeństwo, a dodatkowo ułatwia przenoszenie. Musi być wykonany z najwyższej jakości szkła sodowego.
Do prawidłowego i wygodnego zlewania wina znad osady warto mieć także specjalny gumowy wężyk. Charakteryzuje się on szklaną końcówką. Jest to sprzęt przydatny także podczas butelkowania wina.
Sprzęt do fermentacji
Na poprawny przebieg fermentacji wpływ ma wiele czynników. Oprócz miejsca w naczyniu oraz odpowiedniego kształtu balonu konieczne jest także odcięcie dopływu tlenu.
W tym celu stosuje się specjalną rurkę fermentacyjną. Znajdująca się w niej woda chroni młode wino przed kontaktem z powietrzem oraz zanieczyszczeniami, nie ingerując jednak w naturalne procesy fermentacyjne.
Na kolejne etapy balon zatyka się naturalnym korkiem.
Jak wybrać winogrona na wino domowe? – odmiany winorośli
Domowe wino z winogron można z powodzeniem przygotować z różnorodnych odmian. Na tradycyjnych działkach często spotkać można prymitywne, lecz odporne stare hybrydy, ale również nowe mieszańce złożone.
Wybierając odmianę do własnej uprawy przeznaczonej na wino, można korzystać z ogromnych możliwości. W szkółkach spotyka się winogrona deserowe, przerobowe oraz dekoracyjne.
Odmiany winorośli na wino
Na wino najlepiej jest sięgnąć po winogrona przerobowe, charakteryzujące się dużą odpornością na mróz i inne czynniki atmosferyczne. Jeden krzew odpowiednio dobranych winogron pozwala uzyskać nawet 2 litry wina. W zależności od regionu kraju można pokusić się także o winogrona mniej odporne na chłód, o bardziej złożonym smaku. W zimniejszych okolicach najlepiej jest sięgać po odmiany wczesne, francusko-amerykańskie lub najbardziej odporne odmiany amerykańskie.
Nie mając możliwości samodzielnej uprawy winogron, warto wybierać rosnące lokalnie owoce, o miłej konsystencji miąższu i przyjemnym zapachu.
Prosty przepis na wino z ciemnych winogron
Wino z winogron jest tradycyjnym, bardzo aromatycznym trunkiem. To najpopularniejszy napój alkoholowy w wielu krajach. Ze względu na tradycję i klimat w Polsce spożywa się go mniej niż na południu Europy, niemniej warto nastawiać domowe wino.
Proces wytwarzania nie jest trudny. Gotowe wino z winogron jest nie tylko pyszne, lecz także zdrowe. Charakteryzuje się dużą zawartością antyoksydantów chroniących przed chorobami układy krążenia. Dodatkowo przeciwdziała otyłości.
Niezbędne składniki
Podstawowym składnikiem wina z winogron są oczywiście dojrzałe, słodkie winogrona. Na 15 litrów wina należy przygotować około 10 kilogramów owoców. Dodatkowo konieczne jest dodanie 4 kilogramów cukru, 5 litrów wody oraz drożdży i pożywki.
Przepis krok po kroku
- Pierwszym etapem, kilka dnie przed nastawianiem wina jest przygotowanie matki. Należy użyć drożdży oraz wody z rozpuszczonym cukrem.
- Następnie należy przygotować owoce.
- Przebrane winogrona trzeba pozbawić wszelkich łodyżek i dokładnie umyć.
- Następnie zmiażdżyć i wrzucić do dużego gąsiora. Ze względu na burzliwą fermentację, warto wybrać naczynie o większej pojemności niż planowana ilość wina.
- Nie zaleca się korzystania z blendera.
- Do owoców dodaje się wystudzony syrop cukrowy przygotowany z wody oraz cukru.
Jak przebiega proces fermentacji?
Pierwszy etap fermentacji przebiega dość burzliwie i konieczne jest zastosowanie rurki fermentacyjnej. Trwa około 2-3 tygodnie. Po tym czasie trzeba oddzielić młode wino od osadu.
Na kolejny etap młode wino należy szczelnie zakręcić i odstawić na kilka do kilkunastu tygodni. Następnie należy ostrożnie zlać wino znad osadu z wykorzystaniem specjalnej rurki. Jeśli wino smakuje odpowiednio i jest klarowne, można je butelkować. Po upływie 4-6 miesięcy wino powinno być gotowe.
Czy można przygotować wino z białych winogron?
Choć w Polsce najczęściej domowe wino z winogron przygotowuje się z ciemnych odmian, z powodzeniem można przygotować wino także z jasnych winogron.
W tym przypadku przepis jest bardzo podobny, lecz konieczne jest dodanie większej ilości cukru.
Odpowiednia proporcja na wino z jasnych winogron powinna zakładać kilogram cukru na dwa kilogramy owoców. Dodatkowo warto schłodzić owoce przez dobę przed przygotowaniem moszczu. Pozostałe etapy przepisu przebiegają identycznie.
Wino z winogron – czy fermentuje burzliwie?
Wino z winogron przez pierwsze dni fermentuje dość burzliwie. Oznacza to, że balon nie powinien być napełniony owocami bardziej, niż do 2/3 objętości. W tym czasie wytwarza się bardzo duża ilość piany o dwutlenku węgla.
Im wyższa temperatura, tym proces ten będzie przechodzić intensywniej. Jeśli wino nastawiane jest w domu, warto na pierwsze kilka dni umieścić balon w zlewie.
Jak przechowywać wino czerwone? – zasady leżakowania
Domowe wino z winogron powinno być przechowywane w chłodnych, zacienionych pomieszczeniach. Nie należy wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Optymalną temperaturą dla wina jest około 12-14 stopni, choć wina czerwone powinny dobrze się przechowywać do 18 stopni.
Pomieszczenie, w którym leżakuje domowe wino, powinno mieć stały dostęp świeżego powietrza. Szczelna piwnica nie jest odpowiednim miejsce.
Butelki z winem powinny znajdować się w takiej pozycji, aby korek zawsze był zanurzony w płynie.
Domowe wino z winogron, zwłaszcza gdy ma dużą zawartość alkoholu, można z powodzeniem przechowywać do kilku-kilkunastu lat.
Wino z winogron to trunek znany od setek lat. Z łatwością można wytwarzać go w domowych warunkach. Jego przygotowanie nie jest trudne i nie wymaga ogromnej wiedzy oraz doświadczenia.