Śmiertelne zatrucie alkoholowe

zatrucie alkoholowe

Śmiertelne zatrucie alkoholem jest obecnie coraz częstszą przyczyną zgonu. Problem ten dotyczy osób w różnym wieku. W tym artykule przeczytasz m. in.: jakie są przyczyny i objawy zatrucia alkoholowego oraz jak udzielić wsparcia osobie po stracie bliskie osoby.

Śmierć poprzez zatrucie alkoholem jest następstwem przedawkowania alkoholu bądź spożyciem alkoholu z niepewnego źródła. Nie od dziś wiadomo, że zatrucie alkoholem bardzo często wywołuje silne wymioty oraz szereg innych objawów. Jednakże nie każdy o tym wie, że to właśnie wymioty mogą doprowadzić do zachłyśnięcia się treścią żołądka i doprowadzić do uduszenia się osoby zatrutej alkoholem. Niewątpliwie śmierć w skutek wypicia alkoholu jest wyjątkowo niespodziewana i przykra dla bliskich jej osób.

Jak długo trwa zatrucie alkoholowe?

Oczywiście nie każde zatrucie alkoholem doprowadza do zgonu. Jeśli przyjęta przez daną osobę dawka alkoholu nie jest śmiertelna to same objawy zatrucia alkoholem mogą utrzymywać się do kilku dni, a następnie ustępują. W przypadku silnego zatrucia alkoholem objawy mogą być niebezpieczne oraz nasilone. Wówczas osoba przechodząca silne zatrucie może wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. Co więcej lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu takiej osoby na oddział zajmujący się leczeniem alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Pacjent, który znajdzie się na takim oddziale będzie przebywał około 10 dni, gdyż to właśnie tyle zajmuje odtruwanie alkoholowe w warunkach szpitalnych.

Zatrucie alkoholowe: objawy

Zarówno zatrucie alkoholem metylowym, jak i zatrucie alkoholem etylowym wywołujesz szereg symptomów, których nie należy bagatelizować. W przypadku zatrucia alkoholem metylowym objawy można podzielić na trzy następujące po sobie fazy. W pierwszej z nich u pacjenta pojawiają się objawy, takie jak: dezorientacja, wzmożona senność, bóle brzucha, zawroty oraz bóle głowy, a także nudności oraz wymioty. W drugiej fazie do objawów zatrucia alkoholem metylowym dochodzą także: oddech Kussmaula, spadek ciśnienia tętniczego, spowolnienie lub przyśpieszenie bicia serca, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka. W trzeciej fazie, czyli przy silnym zatruciu alkoholem metylowym występują: drgawki, ostra niewydolność oddechowa, a czasami także ostre zapalenie trzustki. Natomiast w sytuacji zatrucia alkoholem etylowym mogą pojawić się takie objawy, jak: wymioty, wzmożona potliwość, drgawki, utrata przytomności, senność, problemy z koncentracją, nadpobudliwość ruchowa, zaburzenia równowagi.

Przyczyny śmiertelnego zatrucia alkoholowego

Głównymi przyczynami śmiertelnego zatrucia alkoholowego są przede wszystkim zbyt duże spożycie alkoholu bądź jak już wcześniej wspomniano uduszenie się wymiocinami. Oczywiście śmiertelna dawka alkoholu jest zależna od wielu czynników, w tym od: wieku, nietolerancji alkoholu, stanu zdrowia, wagi danej osoby. Zgodnie z obowiązującą definicją stężenie alkoholu we krwi wynoszące 0,2 do 0,5 promila uznawane jest za stan po spożyciu alkoholu. Natomiast gdy ilość promili we krwi przekracza 0,5 jest to stan tak zwanej nietrzeźwości. Za śmiertelną dawkę przyjmuje się osiem gram czystego alkoholu na jeden kilogram masy ciała człowieka. Co więcej według statystyk stężenie alkoholu we krwi wynoszące powyżej 5 promili w większości przypadków kończy się zgonem.

Jak dobrać słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby?

Śmierć danej osoby niezależnie od jej przyczyny jest wyjątkowo ciężkim i trudnym okresem dla bliskich osoby zmarłej. Każda osoba tak naprawdę przechodzi żałobę na swój własny sposób. Po stracie bliskiej osoby ludzie odczuwają takie emocje jak: smutek, żal, cierpienie, ból, niezrozumienie. Śmierć w wyniku zatrucia alkoholowego zazwyczaj jest niespodziewana, a rodzina takiej osoby nie ma jakiejkolwiek możliwości wcześniejszego przygotowania się na taka okoliczność. Często osobą w głębokiej żałobie towarzyszą objawy somatyczne, behawioralne, a także poznawcze. Wsparcie po śmierci bliskiej osoby jest bardzo ważne. Jak dobrać słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby? Jeżeli w naszym otoczeniu jest osoba w trakcie żałoby warto wesprzeć ją dobrym słowem, pomocą w codziennych czynnościach, a także obserwacją. Jeśli zaobserwujemy, że osoba w żałobie całkowicie nie jest w stanie uporać się ze stratą być może potrzebna będzie pomoc psychologa. Oczywiście żadne słowa niezastąpiona zmarłej osoby, ale chęć ich przekazania i obecność przy osobie w żałobie pomoże jej. Wsparcie w trudnych chwilach to jeden z najważniejszych elementów podczas przechodzenia żałoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jakie wino do makaronu

Jakie wino do makaronu bolognese i carbonara? Najlepsze wina do dań makaronowych

Następny artykuł
Pocenie się

Pocenie się odbiera ci radość z życia? Zobacz, jak z tym walczyć!

Zobacz też