Jaki zestaw kieliszków do wina wybrać?


Przyjmuje się, że wśród domowych mebli, zwłaszcza w salonie nie powinno zabraknąć barku na trunki. Oprócz wysokoprocentowych napojów warto umieścić w nim także kieliszki, również te do wina. Czym kierować się dokonując ich wyboru? Niniejszy poradnik pomoże podjąć dobrą decyzję.

Różne rodzaje wina = różne kieliszki

Pamiętajmy, że różne rodzaje wina należy podawać w odmiennych kieliszkach. Nietaktem byłoby zaserwowanie gościom wina białego podanego w kieliszkach, które przewidziane są do trunku czerwonego. Nie chcąc popełnić przysłowiowego faux-pas, należy nauczyć się rozróżniać wszystkie ich typy.

Lampka do wina musującego

Ten rodzaj kieliszka charakteryzuje się wydłużonym kształtem. Dzięki temu alkohol nagrzewa się nieco wolniej. Nie bez przyczyny czasza tego kieliszka ma małą średnicę. Sprawia to, że napój ma mniejszy kontakt z powietrzem i dłużej jest nagazowany.

Kieliszek do czerwonego wina

Kieliszki do wina czerwonego są bardzo charakterystyczne – duże oraz pękate. Sprawia to, że alkohol ma większy kontakt z powietrzem. W przypadku tego akurat trunku jest to bardzo zalecane, utlenianie uszlachetnia jego smak poprzez zniwelowanie cierpkości napoju. Wielkość czaszy pozwala nam również na swobodne mieszanie wina oraz czy delektowanie się może być trudne? Lepiej brzmi – przyjemne delektowanie się jego aromatem.

Kieliszek do białego wina

Wino białe nie wymaga kontaktu z powietrzem. Powoduje to, że czasza tego kieliszka ma inny kształt niż w przypadku wina czerwonego. Jest o wiele mniejsza, a sam kieliszek jest bardzo strzelisty. Mniejszy rozmiar nie pozwala na zbyt szybkie nagrzanie się trunku. Białe wino bowiem lepiej smakuje lekko schłodzone. Strzelistość umożliwia też lepszą koncentrację zapachu.

Jakie kieliszki do wina warto kupić?

Najlepiej zrobimy, jeżeli zaopatrzymy się we wszystkie rodzaje kieliszków. Nawet gdy na co dzień nie pijemy takich trunków, zawsze lepiej być przygotowanym na każdą okazję.

Zamierzając kupić dany zestaw kieliszków, powinniśmy zwrócić też uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Zazwyczaj wystarczą nam kieliszki szklane, które cechują się trwałością oraz stosunkowo niską ceną. Kieliszki kryształowe są cieńsze i bardziej delikatne, a także droższe. Z tego powodu polecane są raczej miłośnikom wina. Do zwykłego użytkowania powinny wystarczyć nam te pierwsze

Starajmy się nie wybierać fantazyjnych wzorów. Najlepiej postawić na prostotę. Naczynia powinny być przezroczyste. Dobrze widoczny kolor wina jest jednocześnie jego ozdobą. Przy kupowaniu kieliszków do czerwonego wina zwróćmy uwagę, aby były one możliwie jak największe. Dobrze zrobimy, jeżeli zakupimy wszystkie zestawy z tej samej kolekcji. Będą one ze sobą harmonijnie współgrały.

Podsumowanie

Kupując kieliszki do wina, powinniśmy przede wszystkim umieć je od siebie odróżniać. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup zestawów do każdego rodzaju wina. Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami tego trunku, wystarczą nam szklane kieliszki. Postarajmy się zakupić możliwie proste naczynia bez wzorów. Najlepiej, kiedy są one transparentne.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jakie wino do kolacji wigilijnej

Jakie wino do kolacji wigilijnej? Sprawdź, co warto wybrać!

Następny artykuł

Pomysł na prezent – kieliszki do wina z napisami i dekorami

Zobacz też