Czy po nadmiernym spożyciu alkoholu można ratować się L4?

l4 po alkoholu

Czy po nadmiernym spożyciu alkoholu można ratować się L4? To pytanie zadaje sobie wiele osób, obawiających się, że po wypiciu alkoholu pojawia się skutki uboczne uniemożliwiające powrót do pracy – zwłaszcza jeśli będzie to miało miejsce np. w środku tygodnia. Każda osoba reaguje bowiem inaczej na znaczne ilości alkoholu i czasami, oprócz bólu głowy i mdłości, typowych dla tzw. kaca pojawiają się inne problemy, uniemożliwiające pójście do pracy.

Czy po nadmiernym spożyciu alkoholu można ratować się L4?

Picie alkoholu w nadmiarze może skutkować zarówno mdłościami, jak i znacznie poważniejszymi przypadłościami, ponieważ będąc pod wpływem alkoholu można np. przewrócić się, skręcić nogę, stracić przytomność itp. Jeśli efekty tego typu sytuacji będą trwałe to pójście do pracy może okazać się niemożliwe i taka osoba będzie zmuszona skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Czy, jednak w takiej sytuacji lekarz oznaczy główną przyczynę, która odpowiada za nieobecność w pracy jako efekt spożycia alkoholu?

To zależy do sytuacji. Z pewnością jednak, decydując się na zwolnienie lekarskie niezbędne jest poinformowanie lekarza o przyczynie swojej niedyspozycji, a, jeśli jest to poważny uraz, to specjalista zawsze ma obowiązek dokładnego ustalenia przyczyny niedyspozycji i umieszczenia adnotacji na ten temat w dokumentacji medycznej – również informacji o stanie upojenia alkoholowego pacjenta. Możesz też zdecydować się na L4 online, wtedy bezpośrednie badanie nie jest konieczne Jak można się domyślać, inaczej oznaczane jest zwolnienie w formie L4 z powodu choroby, np. grypy, a inaczej to, które związane jest ze skutkami nadmiernego spożycia alkoholu. Zapewne nie każdy pracownik zdaje sobie z tego sprawę, ale zwolnienie od lekarza w postaci L4, spowodowane niedyspozycją po alkoholu powoduje, że przez pierwsze 5 dni nieobecności w pracy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie w wysokości 80% – czyli w wysokości podstawy stawki tzw. chorobowego. Dopiero od szóstego dnia zwolnienia możliwa jest pobieranie wynagrodzenia w standardowej wysokości 80%.

Co istotne, nie ma górnej granicy jeśli chodzi o długość zwolnienia lekarskiego po niedyspozycji spowodowanej alkoholem, ponieważ jest to zawsze kwestia indywidualna i w skali roku może to być nawet 182 dni. Warto jednak pamiętać, że adnotacja na temat stanu zdrowia pracownika, spowodowanego wypiciem alkoholu i tzw. kacem jest zawarta w dokumentacji i każdy pracodawca ma do tego wgląd – informują specjaliści.

L4 z oznaczeniem “C”, czyli jak udzielane jest zwolnienie z pracy po nadużyciu alkoholu?

L4, spowodowane negatywnymi skutkami nadużycia alkoholu posiada oznaczenie “C”. W ten sposób pracodawca, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych wiedzą jaka jest podstawa do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, a, w tym przypadku, oznacza to pierwszych pięć dni bez pobierania świadczenia. Co w praktyce oznacza ten kod?

Zwolnienie z oznaczeniem “C” to niedyspozycja do pracy, której przyczyny to różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania, które są charakterystyczne dla odurzania alkoholowego lub stanu tzw. kaca. W ten sposób oznacza się również inne niedyspozycje pracownika, związane z chorobą wątroby lub spowodowane nadużyciem alkoholu mającym negatywny wpływ na pacjentów zmagających się z marskością wątroby, chorobą wrzodową lub innymi schorzeniami, np. krążeniowymi. 

Zwolnienie lekarskie z oznaczeniem w kodzie “C” jest wystawione każdego roku kilka tysięcy razy, o czym informuje ZUS(1). No ogół są to krótkie zwolnienia, trwające do pięciu dni, a osobami, które najczęściej z nich korzystają są młodzi mężczyźni (Ok. 75%), a rzadziej kobiety. Czy istnieje zasadność brania tego typu zwolnienia? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, ponieważ można radzić sobie z kacem domowymi sposobami, jak też można podejść odpowiedzialnie do picia alkoholu np. w środku tygodniu, wiedząc, że kolejnego dnia trzeba będzie pójść do pracy.

Czy po nadmiernym spożyciu alkoholu można ratować się L4? Można, ale trzeba. Warto bowiem wiedzieć, że czasami wystarczą odpowiednie tabletki, wzięcie prysznica, zastosowanie elektrolitów i lekki posiłek. Należy też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu w czasie picia alkoholu i przed nim. W ten sposób można uchronić się przed koniecznością tzw. chorobowego po suto zakrapianej imprezie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czerwone wino

Czy czerwone wino rzeczywiście odbarwia zęby?

Następny artykuł
jakie wino do makaronu

Jakie wino do makaronu bolognese i carbonara? Najlepsze wina do dań makaronowych

Zobacz też