Bezalkoholowe wino to odpowiedź na potrzeby różnych grup społecznych, które z pewnych względów nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu. Wciąż jednak doceniają smak tego trunku i nie chcą rezygnować z celebracji wyjątkowych chwil tym pysznym napojem. Nie bez znaczenia są także zdrowotne właściwości wina, doceniane już od starożytności. Rosnąca świadomość konsumentów i nastawienie na prowadzenie zdrowego trybu życia sprawia, że coraz więcej osób sięga po wino bezalkoholowe. Łączy ono w sobie najlepsze cechy tego napoju, jednocześnie nie wykazując właściwości wpływających na stan upojenia. Sprawdźmy zatem, czym dokładnie charakteryzuje się wino bez dodatku alkoholu.
Wino bezalkoholowe – co to dokładnie jest?
Czy wino bez alkoholu to po prostu… sok z winogron? Zdecydowanie nie. Wino to produkowane jest w tradycyjny sposób, z zachowaniem wszelkich winiarskich metod. Prawna definicja tego produktu zależy od konkretnego regionu świata. Zazwyczaj jednak to określenie opisuje napoje, w których poziom alkoholu etylowego nie jest wyższy niż 0,5%. Z kolei w Unii Europejskie tradycyjne wino musi zawierać nie mniej niż 8% alkoholu. Wino bezalkoholowe smakiem świetnie imituje tradycyjny, alkoholowy trunek. Stanowi doskonałą alternatywę dla wszystkich, którzy cierpią na alkoholizm, nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu.
Napój 0% alkoholu a tradycyjne wino
Czy tradycyjne wino i bezalkoholowe mają ze sobą coś wspólnego? Przede wszystkim proces produkcji. Podczas powstawania alternatywy wina pierwszym etapem jest fermentacja alkoholowa. To właśnie wtedy za pomocą drożdży cukry przemieniane są w alkohol. Jeśli styl wina tego wymaga, może zostać poddane procesowi leżakowania i starzenia w beczce. Następnie następuje proces dealkoholizacji i z trunku usuwane są procenty. Podczas produkcji wina bezalkoholowego stosowane są takie same zasady, jak podczas przygotowywania tradycyjnego produktu.
Zdrowotne właściwości wina bez alkoholu
Wino bezalkoholowe posiada takie same właściwości, jak tradycyjne odpowiedniki. A oto najważniejsze cechy tego produktu:
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów,
- obniżenie poziomu cholesterolu,
- wsparcie i osłona układu krążenia,
- przeciwdziałanie próchnicy,
- zapobieganie cukrzycy typu drugiego,
- redukcja skutków osteoporozy,
- zapobieganie zaćmie,
- wsparcie funkcji mózgowych, poprawa pamięci krótkotrwałej,
- prawie 70% mniej kalorii niż wino tradycyjne.
Jak powstaje wino bezalkoholowe?
Metoda dealkoholizacji wina została opatentowana już w 1908 roku. To właśnie wtedy Carl Jung, niemiecki winiarz, mierzył się z rosnącym popytem na wina niezawierające alkoholu. Istnieją różne metody produkcji wina bezalkoholowego. A oto one.
- Destylacja – polega na odparowaniu alkoholu w wyniku działania wysokiej temperatury. Ta metoda ma jednak istotną wadę. Wiąże się z ryzykiem utlenienia wina. Napój może także nabyć niezbyt przyjemny smak i aromat. Alternatywą jest przeprowadzenie tego procesu w warunkach próżniowych, z wykorzystaniem niższej temperatury wrzenia alkoholu.
- Odwrócona osmoza – proces opiera się na ekstrakcji alkoholu z wina za pomocą wysokiego ciśnienia. Napój filtrowany jest przez odpowiednią membranę, przez którą przedostaje się tylko woda z alkoholem. Kolejny etap to destylacja, po której wydestylowaną wodę łączy się z innymi składnikami wina. Do gotowego produktu zazwyczaj dolewa się dodatkowo wody, w celu uzyskania idealnych proporcji.
- Wirujące stożki – w trakcie tego procesu napój trafia do kolumny, w której znajdują szybko obracające się stożki. Za pomocą siły odśrodkowej wino tworzy cienki film. Wówczas do kolumny wpuszcza się azot, który wyłapuje związki aromatyczne wina. Trafiają one do osobnego zbiornika. W kolumnie zostaje woda z alkoholem, który oddziela się w efekcie działania wyższej temperatury. Następnie podobnie jak w metodzie opartej na odwróconej osmozie woda ponownie łączy się z innymi składnikami.
Dla kogo polecane jest wino bezalkoholowe
Wino bez dodatku alkoholu wybierane jest przez wiele osób. Sprawdza się zwłaszcza dla:
- diabetyków;
- kierowców;
- osób, które ze względu na stan zdrowia nie powinny spożywać alkoholu;
- kobiet w ciąży (kluczowe jest to, czy wino nie posiada nawet niewielkiej ilości alkoholu);
- karmiących matek.
Rodzaje wina bez alkoholu
Oferta bezalkoholowych win jest bardzo szeroka, ze względu na rosnące zapotrzebowanie klientów. W dobrym sklepie, na przykład internetowym, bez problemu znajdzie się kilka rodzajów tego produktu. A oto najpopularniejsze z nich:
- wino musujące;
- wytrawne;
- półwytrawne;
- półsłodkie;
- słodkie.
Do czego pasuje wino bez dodatku alkoholu?
Jeśli chodzi o dobór bezalkoholowego wina do potraw, to obowiązują takie same zasady, jak przy tradycyjnym trunku. Czerwone pasują do mięs, zwłaszcza wołowiny, a białe do ryb, drobiu i owoców morza. Wina słodkie doskonale sprawdzą się do deserów. Jako aperitif podaje się wina musujące, ziołowe lub lekkie wytrawne.
Jak smakuje wino bezalkoholowe?
Wino bez dodatku alkoholu smakuje inaczej w zależności od tego, jaki rodzaj wybierzesz. Inaczej smakuje czerwone wino, a inaczej białe Chardonnay. Dzięki temu, że jest tak duży wybór, łatwo znaleźć napój, który idealnie spełni indywidualne potrzeby. Alkohol jest nośnikiem smaku, dlatego niektórzy obawiają się, że bez tego elementu wino nie będzie posiadać głębi. Jednak to zależy od jakości produktu. Wysokiej jakości wino bezalkoholowe zaskoczy swoim aromatem niejednego smakosza.
Rynek, a co za tym idzie oferta win bezalkoholowych, stale się powiększa. Ma na wpływ rosnące zapotrzebowanie klientów. Po tego typu produkty sięgają nie tylko kobiety w ciąży i kierowcy, ale także osoby, szukające zdrowszych alternatyw przy zachowaniu dobrze znanego smaku i właściwości zdrowotnych. Wino bezalkoholowe może być idealną alternatywą dla trunku z procentami.