Nebbiolo – wyjątkowy szczep z Piemontu. Czym się charakteryzuje?

nebbiolo

Zapamiętaj!

  • Nebbiolo to szczep winorośli pochodzący z regionu Piemont we Włoszech.
  • Wino z nebbiolo charakteryzuje się intensywnym, rubinowym kolorem, wyjątkowym aromatem, dużą zawartością tanin i kwasów, co sprawia, że doskonale nadaje się do długiego leżakowania. 
  • Nebbiolo najlepiej pasuje do mięs czerwonych i pikantnych gatunków serów, gdyż jego wytrawny, intensywny smak doskonale komponuje się z ostrymi smakami.

Nebbiolo – historia i pochodzenie szczepu

Nebbiolo jest jednym z najstarszych szczepów winorośli we Włoszech. Prawdopodobnie wywodzi się z okolic Alp, gdzie już w czasach rzymskich były uprawiane winogrona. Dzisiaj głównym obszarem, na którym spotyka się nebbiolo, jest Piemont, ale można go również znaleźć w Lombardii, Valle d’Aosta oraz na nieco mniejszą skalę w innych regionach Włoch. 

Nebbiolo jest także uprawiane w innych krajach, takich jak Argentyna, Australia czy Stany Zjednoczone.

Pochodzenie nazwy szczepu winorośli

Samo słowo „nebbiolo” pochodzi od włoskiego nebbia, które oznacza „mgłę”. Istnieją różne teorie na temat pochodzenia nazwy. Jedna z nich mówi, że mgliste poranki są częstym zjawiskiem w regionie Piemontu, gdzie uprawiany jest szczep nebbiolo. Inna sugeruje natomiast, że nazwa może być związana z tym, że grona nebbiolo dojrzewają późno w sezonie, często w okresie, gdy występują bardzo mgliste warunki.

Charakterystyka szczepu nebbiolo

Nebbiolo to szczep o dość kapryśnym charakterze. Wymaga specyficznych warunków klimatycznych i glebowych, aby osiągnąć pełnię smaku. Roślina dobrze rośnie na glebach wapiennych i gliniastych, a także na stromych zboczach o wystawie południowej. Potrzebuje też dużo słońca, aby grona osiągnęły odpowiednią dojrzałość.

Bardzo duże znaczenie dla smaku wina ma terroir, z którego pochodzi. W przypadku nebbiolo unikalne właściwości klimatu, gleby i topografii, odgrywa kluczową rolę. Szczep ten jest bardzo wrażliwy na zmiany warunków, co sprawia, że wino z różnych regionów może się znacznie różnić pod względem smaku i aromatu. Dotyczy to nie tylko szczepu uprawianego w innym kraju lub regionie – różnice można wyczuć nawet w winie powstałym ze szczepów rosnących w obrębie Piemontu!

Smakowe cechy wina nebbiolo

Wino z nebbiolo charakteryzuje się intensywnym, rubinowym kolorem oraz wyjątkowym aromatem. W jego bukiecie można wyczuć nuty wiśni, malin, róż, lukrecji czy nawet ziół. Wino to jest bardzo taniczne i kwasowe, co sprawia, że doskonale nadaje się do długiego leżakowania. Z biegiem czasu zmienia swoje właściwości, zyskując na głębi smaku i aksamitności.

To wszystko sprawia, że tego rodzaju wino jest niezwykle pożądane przez koneserów oraz kolekcjonerów. Jego wartość znacznie wzrasta z biegiem czasu.

Znane wina z nebbiolo – Barolo i Barbaresco

Barolo to jedno z najsłynniejszych win na świecie, często nazywane „królem win” lub „winem królów”. Jest produkowane wyłącznie ze szczepu nebbiolo i pochodzi z określonych obszarów w Piemoncie. Wymaga długiego starzenia, co pozwala mu osiągnąć pełnię smaku oraz złożony bukiet. Barolo to wino o dużej mocy i intensywnym smaku, które zachwyca nie tylko koneserów.

Barbaresco to kolejne prestiżowe wino produkowane ze szczepu nebbiolo. Podobnie jak Barolo, pochodzi z regionu Piemont, ale z nieco innych obszarów. Barbaresco jest uważane za nieco lżejsze i bardziej eleganckie niż Barolo, choć również charakteryzuje się wysoką zawartością tanin i kwasów. Wino to także wymaga starzenia, ale zazwyczaj nieco krótszego.

Do czego serwować wina nebbiolo?

Wino nebbiolo najbardziej pasuje do mięs czerwonych. Ponieważ jest wyraziste i bogate w smaku, świetnie podkreśla i równoważy smaki intensywnych potraw. Dlatego warto serwować je do duszonych mięs, takich jak gulasze, pieczeni czy potrawy z dziczyzny.

W przypadku serów warto stosować podobną zasadę jak dla mięs. Do pikantnych gatunków serów można śmiało serwować wino nebbiolo, gdyż jego wytrawny, intensywny smak doskonale komponuje się z ostrymi smakami.

Nebbiolo – podsumowanie

Nebbiolo to wyjątkowy szczep winorośli, który pozwala na produkcję niezwykłych win o intensywnym smaku i złożonym bukiecie. Jego kapryśny charakter sprawia, że jest niezwykle cenione przez koneserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
najpopularniejsze wina francuskie

Najpopularniejsze wina francuskie. Odkryj z nami bogactwo winnic Francji!

Następny artykuł
plavac mali

Plavac mali – dalmacki rarytas dla koneserów win. Charakterystyka oraz smak

Zobacz też