Grenache to dla wielu osób dość obco brzmiąca nazwa, jednak zdecydowanie warto ją poznać. To właśnie z tego szczepu winorośli produkuje się najlepsze różowe wina.
Grenache to bardzo popularny szczep winogron dla winiarzy. Przeciętnym konsumentom nie zawsze jest dobrze znany. Warto to zmienić, bo jest to jedna z najczęściej sadzonych odmian winorośli! Jej uprawa koncentruje się we Francji i Hiszpanii, a wywodzi się prawdopodobnie z hiszpańskiej Aragonii. Coraz większą popularność zdobywa także w Australii i Kalifornii. Zastanawiasz się, co jeszcze warto wiedzieć na temat Grenache? Zapraszamy do lektury.
Grenache – co to dokładnie jest?
Grenache to różowe lub czerwone wino produkowane ze szczepu winorośli o takiej samej nazwie. Napoje powstające z tej odmiany winogron zwykle są lekkie i intensywnie owocowe. Cechuje je niski poziom kwasowości i niewielka zawartość garbników. Wino jest jednak dość intensywnie alkoholowe. W Grenache wyczuwalne są nuty owocowe, takie jak śliwki, maliny, jeżyny i czereśnie. Wino dość szybko się utlenia ze względu na małą zawartość kwasu jabłkowego w moszczu. Przez to nie sprawdza się zbyt dobrze jako wino do starzenia, czyli dojrzewania w beczkach. Większy potencjał dojrzewania mają wina z upraw wysoko położonych. Tam różnice klimatyczne odpowiadają za większe skoncentrowanie kwasów. Z kolei wino powstałe z owoców ze starszych krzewów, rosnących na uboższych glebach, jest nieco bardziej cierpkie i przypomina trochę wytrawne wino. Wpływ ma na to wyższa zawartość garbników. Warto wiedzieć, że wino jest znane także pod nazwą Garnacha. Tak nazywane jest w Hiszpanii.
Gdzie uprawiany jest ten szczep?
Szczep Grenache uprawiany jest głównie na pograniczu Francji i Hiszpanii. Najważniejsze lokalizacje to Dolina Rodanu, Korsyka, Prowansja, Langwedocja-Roussillon, Katalonia, Kastylia-La Manche, region Rioja, a także Sardynia (gdzie odmiana znana jest pod nazwą Cannonau). Coraz więcej upraw jest także w winnicach w Australii, Kalifornii, Argentynie, RPA. Powierzchnia należy do jednej z największych na świecie pod względem wielkości upraw. Dokładnie zajmuje 4. miejsce i wynosi 240 000 ha.
Czym charakteryzuje się odmiana winorośli Grenache?
Grono odmiany Grenache jest gęste i duże. Owoce mają kształt okrągły lub owalny, są średniej wielkości. Jeśli chodzi o ich barwę, jest bardzo intensywna, niemalże czarna (chociaż zależy to od konkretnej pododmiany). Owoce są bardzo soczyste, posiadają bezbarwny sok. Skórka winogron jest gruba. Czas dojrzewania Grenache jest dość wczesny, następuje to mniej więcej 30 dni po gutedel, którego czas dojrzewania służy jako odniesienie i miara porównawcza dla winiarzy. Odmiana tego szczepu jest odporna na susze i inne niesprzyjające warunki pogodowe, chociaż wilgotne powietrze podczas kwitnienia może powodować zwiększone zrzucanie zawiązków. Szczep Grenache produkuje gęsty moszcz o niewielkim poziomie antocyjanów i garbników.
Grenache – solu czy w duecie?
Wino z odmiany Grenache produkowane jest samodzielnie, ale często jest także składnikiem kupażu. Oznacza to mieszankę dwóch lub większej ilości win o uzupełniającym się charakterze, które po połączeniu tworzą wyjątkowo harmonijną kompozycję. W Hiszpanii Grenache miesza się z Tempranillo, a we Francji z Syrah. Powodem kupażu jest chęć uzyskania bogatszego, bardziej złożonego smaku oraz obniżenia zawartości alkoholu, który w czystym Grenache występuje w dość dużym stężeniu. Z odmiany często produkuje się nie wino czerwone, tylko różowe.
Jak smakują wina ze szczepu Grenache?
Smak i aromat Grenache zależy od stylu, jaki narzuci mu winiarz. Podczas produkcji wina podczas uzyskać trunek lekki, soczysty, o mocno owocowym smaku lub bardziej intensywny. Ten drugi rodzaj jest skoncentrowany, mocny, posiadać może likierową woń i bardzo mocne, ziemiste garbniki. Popularne Grenache Rose charakteryzuje się przyjemnym smakiem i dobrym balansem kwasowości.
Jak produkuje się wino różowe Grenache?
Jak produkuje się rosé? Wbrew pozorom nie polega na wymieszaniu białego wina z czerwonym i raczej unika się takich zabiegów. Celem jest tutaj wydobycie z owoców odpowiedniego koloru. Uwzględnić w tym procesie należy zmiany, które nastąpić mogą podczas winifikacji. Kolor pochodzi zazwyczaj ze skórek, rzadziej z miąższu. Odpowiadają za niego związki, które nazywane są antocyjanami. Zatem zadaniem producenta jest wydobycie ich w zakładanym stopniu. Ostateczna barwa wina formuje się w czasie fermentacji i dojrzewania, kiedy antocyjany wchodzą w reakcję z taninami i innymi związkami. Procesy chemiczne z tym związane są dość skomplikowane. Z pewnością warto wiedzieć, że ostateczny kolor wina, nie tylko Grenace, zależy od poziomu antocyjanów. Najpopularniejsze metody wytwarzania różowego wina Grenache to:
- bezpośrednie wyciskanie;
- krótka maceracja;
- metoda Saignée;
- kupażowanie (mieszanie, rzadko stosowana metoda, którą rzadko osiąga się zadowalający efekt).
Grenache to jednej z najpowszechniej uprawianych szczepów na świecie. Produkuje się z niego znakomite wino o tej samej nazwie, zwłaszcza różowe. Świetnie komponuje się także z innymi odmianami winorośli, tworząc harmonijne, pełne smaku kompozycje.