Merlot to jeden z najpopularniejszych szczepów, z których produkowane jest wino. Ten trunek posiada wielu fanów na całym świecie. Jeśli chcesz wiedzieć na ten temat nieco więcej, zapoznaj się z informacjami, które przygotowaliśmy.
Merlot to szczep tak popularny, że często niewystarczająco doceniany. Jednak zupełnie niesłusznie. Stanowi on podstawę najdroższych i najlepszych win świata. Wiele osób przyznaje, że wino wyprodukowane z tych winorośli jest świetne na początek przygody ze świadomym winiarstwem. Charakteryzuje się niską kwasowością oraz niewielką ilością garbników. Dzięki temu ma gładki, przyjemny smak i ciekawy aromat. Przez specjalistów Merlot zwany jest winem lekkim i zwiewnym. Z całą pewnością jest to trunek, który warto poznać. Dzięki temu, że jest dość uniwersalnym napojem, doskonale sprawdza w wielu różnych sytuacjach. Po Merlota sięgają zarówno panie, jak i panowie, dlatego to świetny wybór na przyjęcie w gronie bliższych i dalszych osób. Z całą pewnością wino zasmakuje wszystkim gościom. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat odmian Merlota i tego, jak smakuje i jak go podawać, zapraszamy do lektury.
Szczep Merlot – skąd pochodzi?
Jeśli chodzi o pochodzenie czerwonego szczepu Merlot, jako region wskazuje się Bordeaux, które może pochwalić się silnymi winiarskimi tradycjami. Szczep, w przeciwieństwie do innych winorośli, świetnie radzi sobie w chłodniejszym klimacie. Doskonale adaptuje się do zmiennych warunków pogodowych, a także do różnego rodzaju gleby. Uprawa tego szczepu rozpowszechniona jest niemal na całym świecie. Wśród najlepszych win wymienić można nie tylko francuskie, ale także australijskie, kalifornijskie, greckie, bułgarskie i włoskie. Wiele osób docenia także trunki produkowane z tego szczepu w RPA, Argentynie, Chile, Izraelu i Słowenii. W zależności od klimatu, w którym powstaje wino, smakuje ono nieco inaczej.
Czym charakteryzuje się wino Merlot?
Wino Merlot to bardzo rozpoznawalny trunek. Obok m.in. Cabernet Sauvignon należy do najsławniejszych win świata. Charakteryzuje się delikatnym, aksamitnym smakiem i niewielką ilością tanin, czyli garbników. Ich duża ilość sprawia, że po wypiciu napoju alkoholowego na języku zostaje charakterystyczne uczucie ściągnięcia lub szorstkości. Takie wina są dość kwaśne, a także cierpkie. Inaczej wygląda kwestia z Merlotem. Jest to wino doskonałe dla osób, które niekoniecznie mają ochotę na degustację bardziej wymagających trunków.
Merlot – solo czy jako część kompozycji?
Szczep Merlot doskonale sprawdza się jako samodzielny składnik wina. Tworzy harmonijną, pełną aromatu kompozycję. Warto jednak wiedzieć, że jest podstawą także mieszanek win. W Bordeaux, szczególnie w Medoc, mieszany jest głównie z Cabernet Sauvignon oraz Cabernet Franc. Dodaje się go często w celu złagodzenia smaku trunku. Jego cechą charakterystyczną jest także fakt, że nie wymaga długiego leżakowania. Dość szybko osiąga pełnię smaku. Ciekawostką jest fakt, że wino Château Pétrus, z AOC Pomerol, które produkuje się w 95% ze szczepu Merlot przez 20 lat zdobywało tytuł najdroższego wina na świecie.
Jak smakuje Merlot?
Owoce z winorośli Merlot są krągłe i posiadają cienką skórkę. Często przybiera ona intensywną, ciemnoczerwoną barwę. Jeśli chodzi o smak wina, to jest on bardzo zbalansowany. Cierpki smak jest łagodzony przez odpowiedni poziom kwasowości, a więc nawet wytrawne wino jest dość łagodne. Bazę Merlota stanowią aromaty owocowe. Uzupełniają ją dymne nuty przypraw i tytoniu, a także lukrecji i herbaty. Połączenie lukrecji i herbaty można także uzyskać parząc herbatę na przeczyszczenie (przepis na herbata na przeczyszczenie). Podczas procesu dojrzewania czerwone wino zyskuje przyjemny aromat kawy, karmelu i wanilii. Szczep Merlot uprawiać można niemalże w każdym klimacie, co wspaniale wpływa na zróżnicowanie smaku poszczególnych rodzajów wina.
Jeśli strefa klimatyczna jest ciepła i słoneczna, w napoju dominuje smak śliwki i czekolady, natomiast kwasowość jest raczej niska. W chłodniejszych miejscach globu trunek posiada nuty owocowe, między innymi wiśni, truskawki, a także czarnej jagody. Wyczuwalna jest także porzeczka. Jeśli chodzi o kwasowość, może być ona nieco wyższa.
Do czego pasuje wino Merlot?
Merlot to trunek niezwykle uniwersalny. Doskonale smakuje degustowany samodzielnie lub jako aperitif. Pasuje zarówno na rodzinne spotkanie, jak i romantyczną kolację. Świetnie odnajdzie się w towarzystwie wołowiny, jak każde wino czerwone, a także kurczaka, dziczyzny, jagnięciny i potraw smażonych. Ale tak naprawdę komponuje się z niemalże każdym daniem podawanym na lunch, obiad lub kolację. Dla osób, które wolą nieco delikatniejszy smak, idealny będzie Merlot półwytrawny. Tego typu trunek doskonale sprawdzi się nawet latem. Warto wówczas podać go w formie schłodzonej. Wino Merlot często podawane jest też jako towarzysz deski serów i innych przekąsek.
Merlot to szczep winorośli, z którego produkowane jest jedno z najpopularniejszych win na świecie. W żadnym wypadku nie można jednak powiedzieć, żeby był to trunek przeciętny. Wręcz przeciwnie. Pomimo tego, że jest łagodnym i przystępnym napojem, jest doceniany przez smakoszy i znawców wina.