Czy czerwone wino rzeczywiście odbarwia zęby?

czerwone wino

Picie niektórych napojów, szczególnie ciemnozabarwionych, może powodować powstawanie przebarwień na szkliwie. Powszechnie uważa się, że spożywanie czerwonego wina wpływa na zmianę zabarwienia zębów. Kwaśny odczyn trunku może rozpuszczać wapń w szkliwie. To z kolei osłabia zęby i sprawia, że stają się one podatne na próchnicę i uszkodzenia. Podczas picia lampki wina pH w jamie ustnej zmienia się, co zaburza równowagę w tym miejscu i powoduje regenerację szkliwa oraz odbarwienie zębów.

Jak chronić zęby przed odbarwianiem?

Chcesz sprawdzić, w jakim stanie są Twoje zęby? Skontaktuj się z dobrym stomatologiem, który wykona przegląd i podpowie, co warto robić, aby zminimalizować negatywny wpływ picia czerwonego wina na stan Twojego uzębienia. Dentystę w Krakowie znajdziesz na stronie internetowej kliniki – galeriausmiechu.pl. Na miejscu możesz zasięgnąć porady dotyczącej pielęgnacji Twoich zębów.

Konsekwencje picia wina czerwonego

Erozja zębów i odkładanie się osadu mogą prowadzić do osadzania się na zębach bakterii. Tak się dzieje, gdy powierzchnia szkliwa staje się chropowata. Uszkodzenia powierzchni powstają w czasie spożywania wina, ponieważ zawarte w nim kwasy obniżają pH w jamie ustnej. Szkliwo jest wrażliwe na zmiany odczynu i w pH niższym niż 5 ulega rozpuszczaniu. Ten efekt pogłębiają także mikrouszkodzenia szkliwa, które mogą powstać na skutek wymywania wapnia. Narastający kamień nazębny często jest przyczyną odsłaniania szyjek zębowych i chorób dziąseł. To z kolei może powodować nadwrażliwość i ból.

Czy picie czerwonego wina niesie jakąś korzyść dla Twojej jamy ustnej? Zawarte w czerwonym winie polifenole sprawiają, że giną bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy oraz za przykry zapach z ust. Dzięki temu rzadziej pojawiają się stany zapalne gardła i dziąseł. Antyoksydanty działają przeciwutleniająco na komórki.

Co robić, aby picie czerwonego wina mniej szkodziło zębom?

Aby nieco złagodzić wpływ picia wina na stan Twojego uzębienia, staraj się przede wszystkim zachować umiar w spożywaniu tego alkoholu. Jeśli sięgasz po lampkę trunku, postaraj się ją wypić do obiadu lub kolacji. Picie podczas spożywania posiłku osłabia działanie kwasów. W produktach powstających z mleka zawarty jest wapń i fosfor – są więc idealne jako towarzystwo do wina. Dlatego też jednym ze skutecznych sposobów na to, aby ochronić szkliwo, jest wybieranie czerwonego wina do serów. Staraj się też nie przetrzymywać wina w ustach zbyt długo, ponieważ przedłużony kontakt płynu ze szkliwem powoduje jego erozję.

Jeśli bardzo lubisz wino lub pijasz je regularnie jako degustator, możesz spróbować płukać jamę ustną po wypiciu. Ważne jest, po jaki płyn sięgniesz. Polecamy wodę mineralną o wysokim pH, np. wodę alkaliczną lub przegotowaną wodę z kranu. Warto też przepłukać zęby mlekiem, które nie tylko podnosi pH, ale także zawiera wapń i fosfor.

Jak zapobiegać przebarwieniom na zębach?

Jeśli lubisz czerwone wino, dobrze jest zaopatrzyć się w delikatnie wybielającą pastę do zębów. Nie unikaj też past dentystycznych z fluorem. Po wypiciu wina odczekaj około pół godziny, zanim umyjesz zęby. Mycie ich wcześniej nie jest zalecane, ponieważ pH w jamie ustnej jest zaburzone jeszcze przez jakiś czas po wypiciu kieliszka wina. Pamiętaj też o prawidłowej higienie. Regularnie odwiedzaj swojego dentystę, a raz na pół roku wykonuj zabieg higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym. Jeśli mieszkasz w województwie małopolskim, o szczegóły możesz zapytać swojego lekarza lub już teraz pogłębić swoją wiedzę na temat: wybielanie zębów Kraków.

Umiarkowane spożywanie wina nie powinno przynieść wiele szkody Twoim zębom. Jeśli zauważysz, że na powierzchni szkliwa pojawił się osad, a zęby są odbarwione, skorzystaj z zabiegu profesjonalnego wybielania, aby móc znów cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
białe wino po wybielaniu zębów

Białe wino po wybielaniu zębów, co warto wiedzieć?

Następny artykuł
l4 po alkoholu

Czy po nadmiernym spożyciu alkoholu można ratować się L4?

Zobacz też