Jakie wino wybrać do kolacji?

Wybór wina do kolacji nie zawsze jest prosty. Nie chodzi wyłącznie o strach przed faux pas, ale także o to, że niektóre gatunki wina w połączeniu z wytrawnymi daniami nie smakują najlepiej. Kiedy postawić na białe, a kiedy na czerwone wino? Jak serwować różowe wino? Podpowiadamy!  

Polacy pokochali wina 

Polacy, którzy do niedawna stawiali przede wszystkim na piwa, coraz częściej wybierają wina. Jak pokazują badania, w zeszłym roku wartość sprzedaży detalicznej wina w Polsce była aż o 12 proc. wyższa niż w roku wcześniejszym. Rozwija się również rynek win premium, który w zeszłym roku zwiększył obroty aż o 17 proc. Ze względu na tak duży wzrost zainteresowania winem, trunek ten jest coraz częściej spożywany nie tylko podczas uroczystości, ale i zwykłych posiłków. Dokładnie tak samo dzieje się w takich krajach, jak Francja, Włochy czy Hiszpania, gdzie kieliszek wina jest nieodłącznym elementem kolacji czy obiadu. Planując posiłek w towarzystwie wina, należy pamiętać jednak, że nie każdy trunek dobrze sprawdzi się do wytrawnych dań.  

Wino do posiłku: słodkie czy wytrawne?  

Na szczęście istnieją pewne ogólne zasady doboru wina do posiłku, które będą szczególnie przydatne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym trunkiem. Przede wszystkim do obiadu lub kolacji wybiera się zawsze wina wytrawne, lub półwytrawne. Wina słodkie oraz półsłodkie to wina, które podaje się głównie do deserów. Wyjątkiem mogą być jedynie słone przekąski, np. ostre sery pleśniowe. W takim wypadku słodycz wina doskonale współgra ze słonym i lekko pikantnym serem.  

Białe czy czerwone wino do kolacji? 

Kolejna kwestia to kolor wina. Białe wino jest zwykle lżejsze i bardziej delikatne w smaku. Czerwone z kolei jest dużo bardziej aromatyczne. Najprościej zapamiętać, że do lekkich posiłków, np. sałatek, podaje się białe wino. To samo dotyczy owoców morza czy lekkich dań na bazie kurczaka lub indyka. Z kolei cięższe dania, np. wołowina czy wieprzowina, lubią towarzystwo czerwonych win, które są bardziej intensywne i wyraziste w smaku. Dla przykładu, krwisty stek nie będzie smakował zbyt dobrze w towarzystwie lekkiego białego wina. W przypadku ryb, a zwłaszcza łososia, panuje dosyć duża dowolność. Ryba ta doskonale smakuje zarówno z białym, jak i czerwonym winem. Uniwersalna zasada doboru koloru wina do konkretnego posiłku zakłada, że trunek nie powinien przyćmić smaku potrawy i odwrotnie. Oczywiście doświadczeni koneserzy wina często od niej odchodzą i dobierają wina w oparciu o kontrast.  

Mieszanie win, czyli kiedy podać wino białe, a kiedy czerwone?  

A co w przypadku, gdy na kolacje składa się kilka posiłków, a całość uzupełniona jest pysznym deserem? W takim przypadku najlepszym wyborem będzie podanie kilku rodzajów win. Nie można ich jednak mieszać bezmyślnie. Zaleca się, aby wino słodkie nie było podawane przed wytrawnym, a czerwone przed białym. Zauważyć tu można więc pewną analogię. Z winem jest jak z posiłkami. Jako pierwsze na stół trafiają bowiem zwykle lekkie przystawki. Dokładnie tak samo jest z winem. Jako pierwsze zawsze należy podać wino białe. Jeżeli w trakcie kolacji zaplanowano podanie szampana, należy zaproponować go na początku lub na końcu kolacji. Nigdy nie podaje się szampana pomiędzy posiłkami.  

A co z winem różowym?  

Wino różowe, podobnie jak białe, jest dość neutralne. Bardzo dobrze sprawdza się jako aperitif przed posiłkiem. W przypadku podawania go do kolacji, sprawdzi się w towarzystwie ryb, owoców morza oraz drobiu. Po posiłku z powodzeniem można zaserwować je także do deseru. Oczywiście na rynku znaleźć można również nieco bardziej charakterystyczne i lekko kwaskowe różowe wina. Takie odmiany nieźle sprawdzą się także do cielęciny oraz wieprzowiny.  

Jak przechowywać wino do kolacji?  

Przede wszystkim warto zapamiętać, czego nie lubi dobre wino. Należy unikać nadmiernego nasłonecznienia, ciepła, zmian temperatur oraz wstrząsów. Wiele osób trzyma wino w lodówce, jednak okazuje się, że nie jest to najlepszy pomysł. Oczywiście, w celu lekkiego schłodzenia, na chwilę przed podaniem można umieścić wino w lodówce, jednak nie jest to dobre miejsce, aby wina trzymane były tam cały czas. Zaleca się bowiem, aby wino przechowywane było w temperaturze 10°C-15°C. Kolejnym ważnym czynnikiem jest pozycja wina. Jeszcze zakorkowane butelki nie powinny stać. Uważa się, że najlepszą pozycją dla wina jest pozycja leżąca.  

Wino na specjalnie przygotowanych do tego półkach najlepiej przechowywać w piwnicy lub w ciemnym miejscu, np. pod schodami. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość i to właśnie z myślą o takich osobach powstały domowe chłodziarki do wina. Jak działa tego typu sprzęt? Dla przykładu chłodziarka do wina Electrolux umożliwia przechowywanie wina w temperaturach od 5°C do 20 °C. Chłodziarka ma eleganckie wykończenie, które będzie dodatkową ozdobą każdej przestrzeni. W zależności od modelu, zmieści się do niej nawet 20 butelek wina o różnym kształcie. Oznacza to, że w chłodziarce umieścić można tradycyjne wąskie butelki, ale i butelki z prosecco. Ciekawym uzupełnieniem chłodziarki jest dedykowana aplikacja OENO Cellar Management, która pomaga w zarządzaniu domową kolekcją win.  

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wino na święta

Wino na Święta Bożego Narodzenia – jakie wybrać?

Następny artykuł
Jakie wino do kolacji wigilijnej

Jakie wino do kolacji wigilijnej? Sprawdź, co warto wybrać!

Zobacz też