Jakie wino do krewetek? Sprawdź najważniejsze porady!

jakie wino do krewetek

Zastanawiasz się, jakie wino do krewetek będzie idealne? Zobacz, na jakie aspekty należy zwracać uwagę, wybierając trunek do tego właśnie dania. Przeczytaj już teraz nasz krótki poradnik!

Wino i owoce morza to połączenie tyleż wspaniałe i wykwintne, co często dość wymagające. Doprawdy trzeba się postarać, aby właściwie dobrać trunek do tego rodzaju specjałów. Jeżeli jesteś ciekaw, jakie wino do krewetek będzie najlepsze, czeka na ciebie porcja prostych i istotnych porad. Wybrać musujące wino, czerwone wino a może wino różowe? Przekonaj się, co zrobić, aby wzbogacić i urozmaicić swój posiłek i co sprawdzi się najlepiej jako wino do owoców morza.

Jakie wino do krewetek – podstawy

W przypadku ryb niekoniecznie trzeba zawsze szukać win białych. Bywają bowiem przypadki, w których przy winie znakomicie sprawdzi się także wino czerwone (może to być na przykład danie z tuńczykiem). W przypadku owoców takich jak ośmiorniczki, kalmary czy też interesujące nas w tym miejscu krewetki sprawa wygląda inaczej. Tu królują wina białe.

Jakie wino do krewetek? Kilka informacji

Krewetki to z zasady potrawa lekka i odznaczająca się delikatnym smakiem. Tym samym do prostych i lekkich dań tego typu znakomicie będą pasować równie subtelne trunki o prostych bukietach. Przykładem mogą być tu szczepy sauvignon blanc. Natomiast jeżeli mowa nie o samych krewetkach, lecz bardziej skomplikowanych daniach, gdzie stanowią one jedynie element większej całości, może się okazać, że bardziej odpowiednie będą cięższe białe wina lub nawet wina czerwone (o ile danie będzie się składać na przykład zarówno z krewetek jak i czerwonego mięsa).

Pamiętać należy, że podobnie jak w przypadku ryb tak również w przypadku krewetek zdecydowanie warto postawić na wina wytrawne i półwytrawne. Wina słodkie nie będą się dobrze komponowały z delikatnymi aczkolwiek charakterystycznymi smakami typowymi dla owoców morza.

Jakie wino do krewetek – sposób serwowania dań

Jeżeli myślisz nad tym, jakie wino do krewetek będzie idealne, zapewne zastanawiasz się także nad różnymi metodami przyrządzania potraw z tym właśnie specyficznym składnikiem. Bez dwóch zdań kwestia ta jest ściśle powiązana z doborem idealnego wina. Jeżeli decydujesz się na smażone lub gotowane krewetki z niewielką liczbą dodatków, dobrze będzie dopasować do nich lekkie białe wino. Może być to typ pinot grigio i albarino. Ten ostatni typ będzie pasować także do krewetek podawanych z czosnkiem. Tu sprawdzi się także choćby sauvignon blanc.

Wino do krewetek a sposób ich podania

Istnieją także bardziej skomplikowane potrawy, w których ważną rolę odgrywają krewetki. Zaliczyć do nich można choćby hiszpańską paellę. W przypadku tego dania dobrze sprawdzą się wina takie jak cava czy biała rioja. A co w przypadku curry z krewetkami? Wersja indyjska będzie dobrze korespondować z winami typu riesling. Jeżeli nie jest to curry bardzo ostre, lecz delikatniejsze kremowe, sprawdzi się też chardonnay. Z kolei tajskie curry, w którym występują krewetki, to szansa na popis dla takich trunków jak:

  • pinot gris;
  • muscat;
  • albarino i riesling.

Mówimy tu oczywiście o winach półwytrawnych lub wytrawnych.

Jakie wino do krewetek? Iberyjskie klimaty

Wspomniany wyżej szczep albarino to odmiana pochodząca rodem z Hiszpanii. Wina oparte o ten szczep bardzo dobrze pasują do krewetek. Mają one cytrusowy i delikatny bukiet, więc dobrze korespondują z owocami morza. To samo można zresztą powiedzieć o innych białych wytrawnych i półwytrawnych winach hiszpańskich.

Równie ciekawym kierunkiem jest Portugalia, jeśli zastanawiasz się, jakie wino do krewetek wybrać. Pochodzące stamtąd vinho verde znakomicie podkreśli walory smakowe owoców morza. Ma ono nie tylko aromaty cytrusowe ale też delikatne jabłkowe. Lekkie i rześkie sprawdzi się wyśmienicie jako dodatek do omawianego tu typu dań.

Jakie wino do krewetek? Zdaj się na swój gust

Znasz już najważniejsze ogólne zasady dotyczące wyboru wina do krewetek. Wiesz, że do omawianych owoców morza najlepiej będą pasować wina białe delikatne, ale zarazem wytrawne. Wiesz już, że dobre kierunki to rieslingi, sauvignon blanc czy chardonnay. Zapytać można jednak, jakie konkretne wina mogą okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku poszukiwania trunku do krewetek. W tej kwestii nie będziemy sugerować konkretnych produktów, ale możemy poradzić, byś skupił się na szczepach, które najbardziej cię przekonują. Stąd już niedaleko do znalezienia wina, które trafi w twoje oczekiwania.

Wybór wina do krewetek – podsumowanie

Jak widzisz, odmiany białe i wytrawne to kierunek, który należy obrać, jeśli zastanawiasz się, jakiego wina do krewetek możesz spróbować. Takie trunki będą dobre nie tylko nich, ale do owoców morza w ogóle. Jeżeli interesuje cię skomponowanie posiłku, w którym różnorodne delikatne smaki nabiorą nowego kolorytu i wyrazistości, białe wytrawne wina z pewnością w tym pomogą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jakie wino do ryby

Jakie wino do ryby? Najważniejsze porady

Następny artykuł
jakie wino do kaczki

Jakie wino do kaczki wybrać? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Zobacz też